DÜNYADA ÇAY FİYATLARI Çaysiad | Çay Sanayicisi İş Adamları Derneği
Hindistan Kolkata : 1.61 USD/KG
Çin : 3.05 USD/KG
Mombasa : 2.58 USD/KG
Sri Lanka seylan çayı : 3.66 USD/KG
Türkiye : 3.85 USD/KG
TÜRK ÇAYI 1940 LI YILLARDAKİ KADAR DOĞAL.
DÜNYA ÇAY SEKTÖRÜNDE CİRO ARTIYOR Sağlık konusunda bilinçli tüketicilerin sayısındaki artış, farklı pazarlama teknikleri, insan sağlığına olumlu katkıları bilinen çayın daha fazla tüketilmesini teşvik etmektedir. Her iki unsurun birleşmesi ve çayın çeşitli sağlık yararlarının keşfedilmesiDevamı..
2018 YILINDA YAŞ ÇAY TOPLAMA MALİYETLERİ %15 ARTTI
Çay üreticisi 2018 yılı mayıs sezonu için yaş çay hasat çalışmalarına havaların sıcak gitmesi sebebiyle erken başlamıştır. Havaların erken ısınması filizlerin erken olgunlaşmasına sebep olduğu için hasat tarihi de erkene gelmiştir. Ramazan gelmeden birinci sezonu kapatmak isteyen müstahsil filizlerinDevamı..
ÇAY SEKTÖRÜ MÜSTAHSİL ANKETİ ( 2018 )
Türk çay sektörü 1940’lı yıllarda kendisi için yazılan misyonu başarı ile yerine getirmiş ve getirmeye devam etmektedir. Bu gün çay tiryakileri bu çalışmalar neticesinde damak tatlarına uygun kaliteli ve yerli çay içebilmektedirler.Son yıllarda dünyadaki gelişmeler, tüketicilerin organik ürünDevamı..
SRİ LANKA'DA ÇAY FİYATLARI UÇTU
Sri Lanka, Çin'in, Hindistan'ın ve Kenya'nın ardından dünyanın en büyük dördüncü çay üreticisidir. Bu sebeple Sri Lanka'nın toplam ihracatının yüzde 17'sini çay ihracatı teşkil etmektedir. Ülkedeki olumsuz hava koşulları üretimde düşüşe sebep olurken, üretim maliyetlerinde deDevamı..
HİNDİSTAN'DA KÜÇÜK ÖLÇEKLİ ÇAY ÜRETİCİLERİNİN SEKTÖRE ETKİSİ
Yaklaşık 250 yıla uzanan bir kurumsal mirasa sahip Hindistan,çay sektörü dünya pazarında iyi bir statü kazanmıştır. Ülke, dünyanın en büyük ikinci çay üreticisidir ve yılda 1 milyon ton çay tüketmektedir..2017 yılı Hindistan çay endüstrisi için en iyi yıllardan biri olmuştur.  HaftalıkDevamı..
ÇİN ÇAY SEKTÖRÜ ÜRETİM ARTIŞINDA LİDER
Çin’de Çay üretimi kronik olarak kötüleşmesine rağmen, 2017 yılı çay sektörü için iyi bir yıl olmuştur. Dünya çapında artan tüketim, piyasaya sürülen birçok yeni ürün ve dünya çapında açılmakta olan yeni mağazalar bu sonucu sağlayan etkenlerden olmuştur. Çin, dünyada çay üretenDevamı..
ÇAY MÜSTAHSİLLERİNİN DERDİ BÜYÜK
Çay bölgesinde müstahsillerin derdi büyük. Dedelerinin diktiği, büyüttüğü ve onlardan miras kalan tapulu, tapusuz çay bahçeleri şaşırtıcı bir şekilde orman alanı ilan edilerek orman bakanlığına devredildi. Şimdi insanlar şaşırmış vaziyetteler. Çay bahçelerinin oluşturulmasında, çayDevamı..
‘’2030 YILINDA ÇAY SEKTÖRÜMÜZ’’ RAPORU
Çay bir taraftan dünyanın en popüler ve en düşük maliyetli içeceklerinden biri olma şöhretini elinde tutarken, diğer taraftan bir "meta" olarak küresel içecek pazarında, cirosu en yüksek sektörlerden biri olma şöhretini de elinde tutmaya devam etmektedir. Bir araştırmaya göre dünyada günlük üç milyaDevamı..
DÜNYA’DA VE TÜRKİYE’DE ÇAY SEKTÖRÜNDEKİ RİSK ALGILARI RAPORU
Dünya çay sektörü kimilerine göre yılda %5, kimilerine göre yılda %4 büyüme gösteriyor. Yapılan tahminler sektörün, 2020 yılı sonuna kadar yaklaşık 30 milyar ABD doları büyüklüğe ulaşabileceğini öngörüyor. Diğer bir hesapla bu rakam, 10 milyon tonun üzerinde kuru çay demektir. KontrolsüzDevamı..
ÇAY ALANLARI GENİŞLİYOR
Son dönemlerde çay sektörümüzü meşgul eden en önemli konulardan biri ‘’çay alanlarının yenilenmesi’’ meselesidir. Bu alanda görüş bildirenlerin çoğunluğu çay alanlarının hemen yenilenmesi gerektiğini savunurken, daha az sayıda kişi de, çay ağaçlarımızın söylenildiği kadaDevamı..
BAŞKANIN YAZISI
YENİ ÇAY SEZONUNA GİRERKEN

Erdal SARAL
ÇAY TV/ MUSTAFA YILMAZ KAR/2019


MUSTAFA YILMAZ KAR RÖPORTAJI 2017
KAÇAK ÇAY KONUSUNDA TRT RADYO RÖPORTAJI
ERDAL SARAL - 12.03.2015

TRT RADYO RÖPORTAJI
MUSTAFA YILMAZ KAR - 14.03.2015
KÖŞE YAZILARI Çaysiad | Çay Sanayicisi İş Adamları Derneği
Mustafa Yılmaz KAR
CAMCI HAFIZ
18 Şubat Pazartesi
Kenan BİLGİN
ÇAY KÜLTÜRÜ NASIL YERLEŞTİRİLİYOR?
20 Mayıs 2015 Çarşamba
Servet Mete
SANAYİCİ OLMAK ZOR İŞ
21 Mayıs 2015 Perşembe
Fotoğraf Galerisi Çaysiad | Çay Sanayicisi İş Adamları Derneği
Döviz Çaysiad | Çay Sanayicisi İş Adamları Derneği
Üye Girişi Çaysiad | Çay Sanayicisi İş Adamları Derneği
Çaysiad | Çay Sanayicisi İş Adamları Derneği | www.caysiad.org.tr © 2019 .