Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / HİNDİSTANLI ÇAY FİRMALARI ŞANSLI

HİNDİSTANLI ÇAY FİRMALARI ŞANSLI
Paylaş :         Yazdır
Çaysiad | Çay Sanayicisi İş Adamları Derneği
Ticaret karlı ancak riskli bir iş.  Stresi bol, uykusuz geceleri bol, isyanı bol. Mücbir sebep hali zuhur eder, sizin ne etkiniz ne de alakanız olur ama sonucundan siz zararlı çıkarsınız. Tüm emekleriniz heba olur gider.

Bir imtihan dünyası ki sefası da bol, cefası da.

Kenya da kuraklık olunca bir dert aldı Kenyalı tüccarları. Fiyatlar yükselecek diye endişeye kapıldılar. Fiyatlar yükselince neden endişeleniyorlar demeyin. Son derece olumsuz bir durum.

Bir Kenyalı ekonomist şöyle yazmıştı. Çay bizi dünyaya bağlayan omuriliğimiz. O zedelenirse çok acı çekeriz.  İleri görüşlü bu kişi tabloyu iyi okumuştu. Kenya çayının fiyatı, Hindistan çayının fiyatından daha ucuzdu  ve üretimlerinin %85 ini ihraç ediyorlardı.

Endişe duydukları nokta fiyatlar Hindistan ın üzerine çıkarsa en önemli pazarlarını Hindistan a  kaptırabilecekleri korkusu idi.

Sonunda olanlar oldu ve korktukları başlarına geldi.  Çay fiyatları beklemedikleri şekilde yükseldi. Neredeyse Türkiye fiyatlarına yetiştiler.. Şu sıralar 2.85 usd/kg değerinde seyrediyorlar.

Hindistanlı firmalar ise beklendiği gibi bu fırsatı avantaja çevirmenin peşine düştüler. Oyunu kuralına göre oynadılar ve fiyatlarını piyasanın aksine yeni müşteriler edinebilmek üzere geri çektiler.

İhaleye çıktıkları fiyatlar ile mallarını sattıkları fiyatlar arasında uçurum  var.  Sanki çay sektörü bu kadar karlı da, ne fiyat verilirse malı teslim ediyorlar.. Belli ki amaçları çaylarını yeni piyasalarda tanıtmak. Bunun için maliyet üstleniyorlar.

Aşağıda Hindistan ın 10 no lu ihalesinden (2015 10.Hafta) aldığım satış örneklerini  görebilirsiniz.

İhale no Çayın türü Son satış fiyatı ihale fiyatı İhalede satış fiyatı
10 Assam siyah çay 1.90 usd/kg 2.40 usd/kg 1.58 usd/kg
10 Assam D 1.90 usd/kg 2.06 usd/kg 1.69 usd/kg
10 Dooars  PD1 1.60 usd/kg 1.74 usd/kg 1.28 usd/kg
10 Assam NA NA-- D1 1.83 usd/kg 1.90 usd/kg 1.45 usd/kg

Kaynak, Parcon tea

Şimdi akla şu soru geliyor, acaba bir gün de Hindistan da kuraklık olursa durum ne olacak ? Sorunun cevabı net. Bu defa olay tam tersine dönecek. Hindistan ın omuriliği zedelenecek. Ticaret öyle bir iş ki, ne kişi ne kurum ne de devlet  fark etmiyor, şansınız iyi gitmediği zaman hep acı çekebiliyorsunuz.  Sahip olduklarınızı da kaybetmeniz işin çabası.

Ama yine de ticaret en iyi iş.


Mustafa Yılmaz KAR

Yazarın Diğer Yazıları : Tümü


Çaysiad | Çay Sanayicisi İş Adamları Derneği | www.caysiad.org.tr © 2024 .