BÖLÜMLÜ DE ÇAY ZAMANI

Şafak söküyor. Sabah ezanı okunalı çok olmadı. Bölümlü nün sakinleri kahvaltısını çoktan bitirdi ve yağmurdan korunmak için muşambalarını giydiler. Tan yeri ağardığında, gün ışıkları çifte burun dağının dik yamaçlarına indiğinde yorgun bedenleri yeniden çaylıklara dağılacak. Çay toplama işleri yeniden başlayacak. Dün yaptıklarının aynısını yapacaklar. Yeniden makas sesleri kuş cıvıltılarına karışarak çay bahçelerine heyecan getirecek.

Çay işi zor iştir. Sezon geldiğinde dinlenmek için zaman yoktur. Bölümlünün sakinleri çayını bir an önce toplamanın ve satmanın telaşesine düşerler. Öylesine yorulurlar ki birbirlerini dahi göremezler. Sabahlar hiç olmasa, geceler hiç bitmese.

Çifte burun dağının çay bahçeleri bayırdır. Set, set işlenmiş bu arazilerde toprak göremezsiniz. Yeşillik bir yorgan gibi her tarafı örtmüştür. Farklı tonlarda yeşillikleri içeren bu cennet misali yerlerde gezeyim, dolaşayım istersiniz. Bodur çay ağaçları rahatınızı kaçırır. Oldukça sık olan bahçelerde yürümek için zorlanırsınız. Hele de sırtınızda çay bohçası taşıyorsanız tüm gücünüzü tüketmeniz için bu size yeter.

Bölümlü de çay toplamak bir sanatı icra etmek gibidir. Makaslardan çıkan ses kulakları tırmalamaz. Bir ahenk içinde gün boyunca fon müziği gibi ortalığa yayılır. Kadınlarellerindeki makasları öylesine hünerli kullanırlar ki, ev işlerini de yaptıkları halde erkeklerden geri durmazlar.Her yerde bir yarış vardır. Kim ne kadar çay toplamış, kim ne kadar çay satmış. 

Bir ses yükselir bahçelerden.

Çifte burun dağı yüce,

Çay ekmişler etraflıca,

Sonbahar kışa erince,

Çaylıklara kar düşecek. 

Çay toplamak bir dert, toplanan çayı yola taşımak ayrı bir dert. Çifte burun dağının dik yamaçlarından yokuş yukarı çay bohçası taşımak ise dertlerin en büyüğü. Genç yaşlı herkesin, hiç yapmak istemediği şeydir. Günlerce çay toplasınlar ama çay dolu bohçaları yola taşımasınlar.

Toplanan çay filizlerini çay eksperlerine beğendirmek ise onları canından bezdirir. Bütün yorgunluklarıyla çay alım yerinin önünde randevu saatlerini beklemekten bunalırlar. Eksperin bohçalarını açtığını görmek ise yüreklerine iner. Uzun topladınız, kökleriyle topladınız gibi bir sürü mazereti önlerine koyarlar.

Kollarımda yok dermanım.

Ha düştüler, ha düşecek.

Eksper kaşını çattı.

Çayımı beğenmeyecek.

Yaz boyunca çay bahçelerinden çıkamayan insanlar sezon bitince serbestkalırlar. Çoğunlukla kendilerini meşgul eden bir başka iş edinmedikleri için tüm sosyal faaliyetlerini sezon dışında yürütürler. Ziyaretler için zamana, uyku uyumak için özledikleri gecelere kavuşurlar. Çay sezonunu başarıyla bitirmenin mutluluğunu yaşarlar.

Herkes köyden ayrılır. Kış gelince Of’a, Trabzon’ainerler. Günümüzde köyün kadınları soba yakmanın zahmetine, hayvan beslemenin zorluğuna katlanmak istemiyor.  Rahatlık, rahat yaşamak isteği herkesin benliğine işlenmiş.

Yeni sene yenisorunlarla gelecek.Ne getirecek ne götürecek bilinmez ama Çifte burun dağı var oldukça, bu rakımda,çay bölgesinin en kaliteli çay filizleri yeşermeye ve yörenin sakinleri tarafından toplanmaya devam edecek.

Bölümlünün çayından aldığınız her yudumda çifteburun dağının mevsimsel lezzetlerini bulursunuz. Sizi tadıyla büyüleyen doğal ve organik aromanın geldiği bu dağlar eskilerde olduğundan farklı değil. Hala tertemiz havaya ve tertemiz soğuk sulara sahiptir.
 

Mustafa yılmaz kar
Çaysiad

 

 


Çaysiad Çaysiad Çaysiad