SİMENA'NIN ÇAY BAHÇELERİ

''SİMENA NIN ÇAY BAHÇELERİ''  ÇAY AĞACININ DOĞU KARADENİZ BÖLGESİNDE TARIM ŞEKLİ OLARAK YETİŞTİRİLMESİNİN DRAMATİK ÖYKÜSÜNÜ ANLATAN BİR ROMANDIR. 1940 LI YILLARDA BÖLGEDE YAŞAYAN HALKIN, ÖZELLİKLE DE KADINLARIN  AĞIR ÇALIŞMA KOŞULLARINI VE ÇAYIN BİR KURTULUŞ SİMGESİ OLARAK ORTAYA ÇIKIŞINI VE ÖNCELİKLE KADINLARIN ONA SARILMASINI VE ONU SAHİPLENMESİNİ İŞLEMEKTEDİR. 

ÇAY TARIMI UZUN BİR ARAŞTIRMA SÜRECİNİN ARDINDAN DOĞUKARADENİZ BÖLGEMİZDE UYGULAMAYA ALINABİLMIŞTIR. BU ÇALIŞMA SERÜVENİ 1924 YILINDAN BAŞLAYARAK İLK ÇAY TOHUMUNUN İTHAL EDİLDİĞİ 1938 YILINA KADAR SÜRMÜŞTÜR. ZİHNİ DERİN BU DÖNEMİN EN ETKİLİ VE EN ÖNEMLİ KAHRAMANIDIR.

ÇAY DOĞU KARADENİZ .BÖLGESİNDE ÇOK BÜYÜK BİR DEĞİŞİMİN ANA UNSURUDUR. BU DEĞİŞİM ÇALIŞMA KOŞULLARINDAN, HAYAT STANDARDINA KADAR BÜYÜK BİR YELPAZEDE KENDİNİ GÖSTERMİŞTİR. ''SİMENANIN ÇAY BAHÇELERİ'' ROMAN ŞEKLİNDE DÜŞÜNÜLMÜŞ VE BU DEĞİŞİMİN BELGESİNİ OLUŞTURACAK ŞEKLİNDE KALEME ALINMIŞ BİR ESERDİR. ÇAY'IN BÖLGEDE YAYGINLAŞMAYA BAŞLADIĞI 1950 LI YILLARI ANLATMAKTADIR.  

ÇAY İLE İLGİLİ BİLGİYE SAHİP OLMAK İSTEYEN HERKESE HİTAP EDEBİLMESİNİN YANINDA, İYİ BİR HİKAYE KURGUSUNA SAHİPTİR VE  SÜRÜKLEYİCİ YAZI TEKNİĞİ İLE ZEVKLE OKUNABİLMEKTEDİR.  ÇAY'IN SERÜVENİNİ MERAK EDEN HER OKUYUCUYA HİTAP EDEBİLMEKTEDİR.

FLORA YAYINLARINDAN ÇIKMIŞTIR


https://www.florakitap.com/.../simena-n%C4%B1n-%C3%A7ay...