ÇAYSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Yılmaz Kar açıklamalarda bulundu.ÇAYSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Yılmaz Kar, Haber61 TV'de Gazeteci-Yazar Osman Şişko'nun konuğu oldu.

Mustafa Yılmaz Kar, çay ile ilgili yapılan çalışmalar ve çay üretimindeki son duruma dair değerlendirmelerde bulundu.

"ÇAY KANUNU ÇALIŞMASI VAR"

Çay Kanunu için çalışma yürütüldüğünü kaydeden Mustafa Yılmaz Kar, "Bakanlık çay bahçelerinin yenilenmesi için bir plan yaptı. Şu an Çay Kanunu gündemde. Amaç verimsiz bahçelerin yenilenmesi. Bakanlık büyük bir destek sağlayacak, kanunda bu belirtildi. Herkesin beklentisi de bu yönde. Çay Kanunu Meclis'ten onaylanıp çıkarsa bahçeler yenilenmeye başlayacak. 2023 yılında Mayıs'ta 1 ton aldığımız bahçeden 3. kırımda 400-500 kilo çay alabildik. Çaylar yaşlandı. Kanunumuz çıkarsa çay alanlarını yenilenecek" dedi.

"TOHUMDAN ÇAY BAHÇESİNİ ÖNERMİYORUZ"

Çay bahçelerinin tohumdan kurulmasını tavsiye etmediklerini ifade eden Kar, "Şu an çay tohumdan yapılıyor. Tohum piyasaya çıkıyor. Kilosu 10 lira. Of'ta her Perşembe 5-10 ton tohum satılıyor. Ama biz bu şekilde bahçe kurulmasını önermiyoruz, feriklemeyi öneriyoruz. Tohumdan bahçe yapılması çok doğru değil. Verim düşük oluyor. Çay üreticisi bahçe yapmak istese fide bulamıyor. Tohumu da önermiyoruz" diye konuştu.

"ÇAY MÜSTAHSİLİNİN ALIM GÜCÜ GERİLEDİ"

"2010 yılında çay 1 liraydı. O yıl dolar ortalaması da 1.5 liraydı. 1 kilo çayın dolar karşılığı 67 centti. 2023 yılında çayın kilo fiyatı 11 lira 30 kuruş oldu. Dolar ise 27 lira, çayın kilosu 42 cente karşılık geliyor. Yani yüzde 37 çay müstahsilinin alım gücü geriledi. Yaş çay fiyatı TL bazında 11 kat arttı. Görüntüde büyük artış var ama alım gücü yüzde 37 geriledi."