TÜRK ÇAYI NEREYE GİDİYOR

1937 DE KURULMAYA BAŞLAYAN ÇAY BAHÇELERİMİZİN ÜRETİMİNİ ARTIRMAK ADINA YILLAR SONRA KİMYASAL GÜBRE KULLANIMI İLE TOPRAK YAPISINI BOZDUĞUMUZ GİBİ ÇAYIN ORGANİK OLMA ÖZELLİĞİNİ DE KAYBETTİK.

1984 YILINDAN SONRA ÇAYIN ÖZEL SEKTÖRE AÇILMASINI ÇAY KANUNU İLE DESTEKLEYEMEDİĞİMİZ İÇİN TİCARİ KAYGILARLA ÇAYDA İSTENMEYEN SONUÇLAR ALMAYA BAŞLADIK.

BAHÇELERİN YAPILARINI DÜZELTME ADINA YAPILAN BUDAMA ÇAY ALANLARINDA YETERİ KADAR VERİM VE KALİTE ARTIŞI SAĞLAYAMADI.

ÖNCELERİ ELLE 2,5 YAPRAK OLARAK TOPLANAN ÇAY ZAMANLA MAKASLA AKABİNDE DE OTOMATİK MAKİNELERLE TOPLANARAK ÜRÜN KALİTESİNE DİKKAT EDİLMEDEN HASAT EDİLDİ.

ÇAY SANAYİNİN GEREK KAMU VE GEREKSE ÖZEL SEKTÖR BÖLÜMÜNÜN KALİTESİZ HAMMADDE KULLANARAK KALİTELİ ÜRÜN ELDE ETME ŞANSI YOK DENECEK KADAR AZDIR.

ÇAYDA KALİTE ÖLÇÜSÜNÜ DÜNYA ÇAY SEKTÖRÜNÜ KONTROL EDEN GRUPLARIN EKSTRAT OLARAK KOYDUĞU BİR ORTAMDA, BİZİM BU ÖLÇÜYÜ REFERANS ALARAK KALİTESİZ HAMMADDE İLE YAPTIĞIMIZ ÜRETİMLERDE EKSTRAT DEĞERİ YÜKSEK ÇAY ÜRETMEMİZ ZORDUR.

TÜRK ÇAYININ ÖZELLİKLERİNİ KENDİ HALKIMIZA VE GEREKSE DÜNYA YA İYİ ANLATMAMIZ GEREKİR. ZİRAİ İLAÇ KULLANILMAYAN PESTİSİT KALINTILARI OLMAYAN, YÜKSEK AROMATİK DEĞERLERE SAHİP ÇAYIMIZI EKSTRATLA ÖLÇMEYE KALKTIĞIMIZDA (ÇAY KODEKSİ DE EKSTRATI ÖLÇÜ ALMIŞTIR) ÇAYA EKSTRAT VEYA GIDA BOYASI KATARAK BU DEĞERLERİ YAKALAMAK VEYA AŞMAK GİBİ DOĞRU OLMAYAN BİR DAVRAMIŞ BİÇİMİ İLE KARŞILAŞIYORUZ. BU KENDİ AYAĞIMIZA KURŞUN SIKMAK GİBİ BİR DAVRANIŞ BİÇİMİDİR VE BİR KISIR DÖNGÜDÜR.

ÇAYA DIŞARDAN BİR MADDE KATMAK TAHŞİŞ SUÇU İŞLEMEKTİR. 

BAHÇELERDEKİ ÇAY BİTKİMİZİ DÜZELTMEYİP TÜKETİM AŞAMASINDA ÇAYDAN DAHA ÇOK DEM ALMA ADINA ÇAYA EKTRAT VEYA BOYA KATMAMIZ BİR KISIRDÖNGÜ İÇERİSİNDE ÇAY YERİNE GIDA BOYASINDAN SICAK İÇECEK TÜKETMEYE DOĞRU BİZİ GÖTÜRÜR.

DÜNYADA KİŞİ BAŞINA ÇAY TÜKETİMİNDE BİRİNCİ OLAN ÜLKEMİZ ÜRETİMDE BEŞİNCİ SIRADADIR. BAHÇELERİMİZİN KALİTESİNİ VE VERİMİNİ ARTIRMAMIZ İÇİN, GEREKİRSE YENİ ÇAY BAHÇELERİNİ TARIMA AÇMAMIZ GEREKMEKTEDİR. VERİM DÜŞÜKLÜĞÜNÜ BAHANE EDİP EKSTRAT KATARAK TÜKETİMİ KARŞILAMAYA ÇALIŞTIĞIMIZDA, BAHÇELERİMİZİ TAMAMEN KAYBEDEBİLİR,  ARTIK ÇAYIMIZ BİZE YETMİYOR İTHAL EDELİM DENDİĞİNDE İSE KABUL ETMEKTEN BAŞKA YAPACAK BİR ŞEYİMİZ KALMAZ.

TÜRKİYE DE YAKLAŞIK 240-250 BİN TON ÇAY ÜRETİLİP TÜKETİLİYOR. VE ÇAYIMIZ 18-35 KG/TL ARASINDA SATILIYOR. ORTALAMA 25 TL DEN SATILDIĞINI VAR SAYARSAK YAKLAŞIK 1 MİLYAR DOLARLIK BİR PAZAR OLDUĞUNU GÖREBİLİRİZ.

ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDA ÇAY SEKTÖRÜNÜN GELECEĞİNDE TEHLİKE OLARAK GÖRDÜĞÜMÜZ BU BOŞKUKLARIN DÜZELTİLMESİ İÇİN NE YAPMAMIZ GEREKİYOR?

ÇAY TARIM BAKANLIĞI TARAFINDAN STRATEJİK ÜRÜN KATEGORİSİNE ALINAN BİR ÜRÜNDÜR.

  • ÇAY KANUNU ACİLEN ÇIKARTARAK ÇAY SEKTÖRÜNÜ BAHÇEDEN SANAYİ YE SANAYİDEN TÜKETİME KADAR HER AŞAMASINDA PLANLAMAMIZ GEREKİYOR.
  • KURU ÇAY ÜRETİMİ YAPAN SANAYİ KURULUŞLARINI BİR STANDARDA GETİRİP TÜRK ÇAYI TADINI OLUŞTURMAMIZ GEREKİYOR.
  • TÜRK ÇAYININ ÜSTÜN ÖZELLİKLERİNİ ÇARPICI BİR ŞEKİLDE DÜNYA YA TANITMAMIZ GEREKİYOR.
  • BAHÇELERİMİZİ YENİDEN DÜZENLEYEREK KALİTELİ BİTKİ TÜRÜNE ULAŞMAMIZ GEREKİYOR.
BAHÇEDEN BAŞLARSAK ÇAYIMIZIN BUNDAN SONRAKİ YÜZ YILINI GARANTİ ALTINA ALMAK İÇİN GEREK ÇELİKLEME VE GEREKSE DOKU KÜLTÜRÜYLE FİDE YETİŞTİREREK UZUN SOLUKLU BİR PROJE İLE BAHÇELERİN BOZULAN TOPRAKLARI DA DAHİL İYİLEŞTİRİLMESİ GEREKMEKTEDİR.

BU ÜZERİNDE DURULMASI VE AYRICA BÜTÜN PAYDAŞLARIN UZUN SÜRELİ TARTIŞMASI GEREKEN BİR KONUDUR. Nasıl yapılması gerektiği konusunda bizler de katkı vermeye hazırız.

Kaliteli hammadde olmadan kaliteli ürün üretme şansımız yoktur. SONUÇ OLARAK BÖLGEMİZİN EKONOMİK VE SOSYAL YAPISINA ÇOK BÜYÜK KATKILAR VEREN ÇAY ÜRETİMİNİ KAYBEDERSEK BAŞKA BİR TARIMSAL ÜRÜNLE YERİNİ DOLDURMAMIZ ZOR OLUR.

BİR DEVLET BAŞKANINA DA RAHATLIKLA LKRAM EDEBİLECEĞİMİZ, YOLDAN GECİP SELAM VERENE DE İKRAM EDEBİLECEĞİMİZ ÇOK GENİŞ BİR TÜKETİCİ YELPAZESİ OLAN BU DEĞERLİ ÜRÜNÜN BÖLGEDE GELİŞMESİNE VESİLE OLAN ZİHNİ DERİNİ DE RAHMETLE ANARAK ÇAYIMIZI KORUYALIM SAVUNALIM ZARAR VERENLERE FIRSAT VERMEYELİM.

 

SERVET METE

ÇAYSİAD BAŞKAN YARDIMCISI