DÜNYA'DA ÇAY FİYATLARININ 2017' DE YÜKSEK SEYRETMESİ BEKLENİYOR 

Kötü hava koşulları bir taraftan yağmurlar ile, diğer taraftan kuraklık ile etkili olurken tüm tarım sektörlerinde olduğu gibi çay sektöründe de üretimin düşmesine sebep olmuştur.

2012 Yılından buyana ortalama fiyatlardaki olumsuz performansın, 2017 yılında olumlu olması bekleniyor.

Sri lanka da şubat 2017 de 3,92 USD/Kg olan çay fiyatları nisan 2017 de 4,21 USD/Kg ın üzerine çıktı. Şubat 2016’ da fiyatlar 2,71 USD/Kg düzeyinde idi.

Hükümet yetkilileri çay sektöründeki bu olumlu gelişmeleri görünce yeni çay alanları yapılması için çiftcilere teşvik vermeye başladı. 5 yıllık süre içinde destek verilerek, hızlandırılmış bir yeniden dikim programı ile çay alanlarını iki katına çıkartmayı hedefliyorlar.

Afrika çayı Mombasa borsasında Nisan 2016 da 2.03 USD/Kg üzerinden işlem görürken, nisan 2017 de 2,81 USD/Kg ın üzerine çıkmıştır. Fıyatlardakı değişimin en belirleyici faktörü üretimdeki düşüş olsa da, çay üreten ülkelerde ücret oranlarındaki artış ve maliyet baskıları fiyatları yukarı iten diğer etkenler olmuştur.

İstikrarsızlaşan piyasadaki yüksek fiyatlara rağmen, dökme çay üreticilerinin borçlarını kapayabilmelerine ve büyük şirketlerinin sermaye yapılarını koruyabilmelerine muhtemel gözü ile bakılıyor.

Hindistan, Kenya ve Sri Lanka gibi küresel tedarikçilerden biridir. Dünyadaki siyah çayın lider üreticisidir. Hindistan’da da çay üreten eyaletlerdeki olumsuz hava koşulları ve kuraklık önümüzdeki altı ay içinde çay üretiminde düşüşe sebep olması bekleniyor. 1,93 seviyesinde ki bugünkü fiyatlar geçen yılın aynı dönemine göre değişmemiş görünse de, Hindistan’ın fırsat kollayan tutumunun önümüzdeki aylarda fıyatları yukarı çekeceği ifade edilmektedir. 


Kaynaklar;  Moneycontrol,  worldteanews, eatta,   dailymirror,  agra-net,  economictimes , Fao