Anasayfa / HABERLER / ÇAYSİAD YÖNETİCİLERİ AK PARTİ TRABZON İL BAŞKANI HAYDAR REVİ' Yİ ZİYARET ETTİ
ÇAYSİAD YÖNETİCİLERİ AK PARTİ TRABZON İL BAŞKANI HAYDAR REVİ' Yİ ZİYARET ETTİ
Paylaş :         Yazdır
Çaysiad | Çay Sanayicisi İş Adamları DerneğiÇaysiad Başkanı Erdal Saral ve Çaysiad genel sekreteri Mustafa Yılmaz Kar Ak Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi’yi ziyaret ederek ‘Yaş Çay Bizim İşimiz’’ projesi hakkında bilgi verdiler.

2016 Yılında Trabzon’un Of ilçesinde başlatılacak olan proje kapsamında ilk yıl için 250 kişi ilk aşamada 52 günlük teorik ve pratik işbaşı eğitimine tabi tutularak çay konusunda eğitilecek ve akabinde yüksek ücretlerle mevsimlik işçi olarak istihdam edilecekler. Çayda hammadde kalitesinin iyice düştüğü ve yerli işçinin bulunmaz hale geldiği bir dönemde uygulamaya giren projenin önemi daha da artmıştır.

Proje ile ilgili bilgi veren Çaysiad Başkanı Erdal Saral ‘Projenin kamu destekli bir proje olduğunu belirtti ve paydaşlarının GTHB, İŞKUR, MEB ve Çaysiad dan meydana geldiğini  vurguladı. Başkanımız Erdal Saral ''Amacımız yerli istihdam yaratmanın yanı sıra sektörde hammadde kalitesinin artırılmasıdır, bu gün sektörde çalıştırılan 16 bin yabancı işçinin gelmemesi durumunda ne yapacağımızın bir ‘b’ planı yoktur, bu proje bu anlamda bir ‘B’ planıdır diyebiliriz. Trabzon un bütün ilçelerinde Din Görevlilerimize ve Muhtarlarımıza seslenerek vasıfsız işçi aradığımızı duyurduk. 250 İşçinin Trabzon il ve ilçelerinden bulunmasını arzuluyoruz'' dedi.

Çaysiad genel sekreteri Mustafa Yılmaz Kar ise projenin eğitimli işgücü yetiştirerek, çay işinin meslek haline getirilmesini hedeflediklerini söyledi. ‘’Yaş çay bizim işimiz’’ projesi aslında bir ana projenin ilk adımıdır. Bilindiği gibi her proje başarıya ulaşmak için önce eğitimli insan gücünü oluşturur. Bizde bunun çalışması içindeyiz dedi.

Anlatılanları dikkatle dinleyen Haydar Revi; Biz de çay üreticisiyiz. Bizde işçi bulmakta zorlanıyoruz. Zaten çok büyük bir kesim çayını yabancı işçilere toplatıyor. Çay ağaçları yaşlanmış, birde bilinçsiz toplama yapılınca hammadde kalitesi haliyle düşüyor. Projenin başarılı olması sektörü çok olumlu etkiler kanaatindeyim. Ancak işçi bulmakta zorlanmazsınız umarım.  Projenin bakanlıkça desteklenmesi yönündeki talebinizin de uygun olacağı kanaatindeyim. Projeye tanınıncaya ve kendine sağlam bir zemin oluşturuncaya kadar destek verilmesi faydalı olur diye düşünüyorum. Bu konuda benim üzerime düşen ne ise elimden geleni yapmağa hazırım dedi.

 

 


Fotoğraflar :
Çaysiad | Çay Sanayicisi İş Adamları Derneği Çaysiad | Çay Sanayicisi İş Adamları Derneği Çaysiad | Çay Sanayicisi İş Adamları Derneği
Çaysiad | Çay Sanayicisi İş Adamları Derneği | www.caysiad.org.tr © 2021 .