Anasayfa / HABERLER / ÇAYSİAD OLARAK VALİMİZ SN. ABDİL CELİL ÖZ’Ü ZİYARET ETTİK
ÇAYSİAD OLARAK VALİMİZ SN. ABDİL CELİL ÖZ’Ü ZİYARET ETTİK
Paylaş :         Yazdır
Başkanımız Erdal Saral ve Genel Sekretermiz Mustafa Yılmaz Kar Valimiz Sn. Abdil Celil ÖZ’ ü ziyaret ederek, Çaysiad’ın paydaş olduğu ‘Yaş çay Bizim işimiz’ projesindeki gelişmeler ve projede varılan nokta hakkında detaylı bilgi sundu.

Ziyaret süresinde, Valimiz Sn. Abdil Celil ÖZ Çaysiad yöneticilerimizi büyük bir dikkatle dinleyerek, Projeyi başından beri takip ettiğini ve desteklediğini belirtti. İşçilerin ikamet koşullarından, ücretlerinin ne olabileceğine kadar her konuda bilgi alan Valimiz Sn. Abdil Celil ÖZ projenin 19.10.2015 tarihindeki il koordinasyon kurulunda katılımcılara tanıtılmasının faydalı olacağını düşündüğünü söyledi ve Çaysiad yöneticilerini İl koordinasyon kuruluna katılmak için davet etti. Projenin İlçe İlçe Kaymakamlarımızın desteği ile Halk eğitimin ve muhtarlarımızın katılacağı toplantılarda tanıtılmasının kırsal kesimlerden işçi bulunmasında faydalı olacağını vurguladı. Ayrıca Projenin Kasım ayındaki İl İstihdam kuruluna getirilmesi için İşkur Trabzon İl Müdürü Mustafa Sezgin’i aradı. 

Çaysiad başkanı Sayın Erdal saral, projenin çay sektöründe yerli istihdam oluşturmayı amaçladığını, Eğitimli eleman ihtiyacımızın karşılanması noktasında katkı vereceğini, sektörde makineleşmenin önünün açılacağını belirtti. Projede büyük bir aşama kat edildiğini İşkur Genel Müdürlüğünde, Tarım Bakanlığında yapılan çalışmaların bittiğini ve projenin uygulaması noktasına geldiğini söyledi. Çay sektöründe bir yenilenmeye ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Sayın Saral,  2016 da pilot bölge olarak Of da başlayacak olan bu proje ile çay sektöründe kalitenin artacağını ve özellikle hasat döneminde bir rahatlama olacağını vurgulayarak Valimiz Sn. Abdil Celil Öze desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Çaysiad genel sekreteri Mustafa Yılmaz kar ise ‘Yaş çay Bizim İşimiz’ projesinin aslında, daha geniş, daha kapsamlı bir projenin istihdam ve eğitim ayağını oluşturduğunu belirtti. Projenin dezavantajlı grupların istihdamını da hedeflediğini ve proje sayesinde çay işinin meslek haline gelebileceğini vurguladı. 2016 yılında 250 işçi ile başlayacak olan projenin başarılı olabilmesi için İyi bir tanıtıma ihtiyaçları olduğunu belirterek 2016 başlangıç yılının başarılı geçmesi gerektiğine dikkat çekti.

‘’Yaş çay Bizim işimiz Projesi’’ kapsamında 10 Ekim 2015 de başlayan İşkur a kayıt dönemi 20 Kasım 2015 tarihinde sona erecek. Yakın bir gelecekte çay işlerinin eğitimli elemanlar eliyle yaptırılacağını düşünürsek, proje kapsamında eğitim alan elemanların çay budanmasında, çay yenilenmesinde ve çay haşatında etkin olacağını söyleyebiliriz. Bu yönüyle projeye müracaatların yüksek olacağını beklemekteyiz.


Fotoğraflar :
Çaysiad | Çay Sanayicisi İş Adamları Derneği Çaysiad | Çay Sanayicisi İş Adamları Derneği
Çaysiad | Çay Sanayicisi İş Adamları Derneği | www.caysiad.org.tr © 2021 .