Anasayfa / HABERLER / HİNDİSTAN'DA ÇAY FİYATLARI ARTIYOR !
HİNDİSTAN'DA ÇAY FİYATLARI ARTIYOR !
Paylaş :         Yazdır
Çaysiad | Çay Sanayicisi İş Adamları DerneğiHindistan kalkota bölgesi çay fiyatları iklim şartlarına bağlı olarak, mart 2016 tarihinden buyana haftalık ihalelerde devamlı yükselen bir eğilim kaydetmiştir. 2016 mahsülü mübaya edilmeden önce 0,29 usd’lik bir artış olmuştu..Kuzey Hindistan çay bölgesine talep artınca yeni sezon ile birlikte 0,40 usd’ lik ilave bir artış daha olmuş ve son ihalede çay fiyatları 3,09 usd’ye yükselmiştir.

Kenya da da aynı şekilde kuraklığa bağlı olarak üretimin %15 düştüğü belirtilmiştir. Bu sonuç şu an için fiyatları etkilemese de, yakın bir gelecekte çay fiyatlarını yukarı çekebileceği öngörülmektedir. Doğu afrika ekonomisinin en önemli gelir kaynağı olan çay ihracatı Kenya da bir önceki döneme göre 315 milyon dolardan 271 milyon dolara düşmüştür.

Çay otoriteleri, Hint çayının Kenya çayına benzemesi sebebi ile Dünya genelinde düşen üretimin Hindistana yarayacağı ve Hint çay fiyatlarının daha da artacağına işaret etmektedir.

İngiltere de Ünileverin bir sözcüsü ise, Hindistan da, Kenya da ve Sri langa da yaşanan kuraklık sebebi ile düşen üretime bağlı olarak perakendeciler seviyesindeki çay fiyatlarının %15 lik bir oranda arttığını belirterek, ‘’biz fiyatları asgari oranda tutmak istedik. Artan maliyetler sebebi ile bizde fiyatları artırmak zorunda kaldık’’ demiştir.

Kalkota Mcload russel firmasının Ceo su Mr Kamal Baheti de ‘’çay fiyatlarındaki artışın üretimdeki düşüklüğe bağlı olarak yükselmesine devam edeceğini bekliyorum. Geçen yıl Kenya da üretim düşüktü ancak Hindistan da çay fiyatları Kenya da ki gibi artış göstermedi. Bu yıl da Kenya da fiyat artışı yokken Hindistan da artış göstermesi, Hindistan da çay fiyatlarındaki artışın Kenya ya bağlı olarak değişim göstermediğine işaret ediyor’’ demiştir.

2023 yılına kadar dünya çay fiyatlarının 3 dolar civarında seyredeceğini öngören çay otoriteleri bu tahminlerinde bir değişiklik olmadığını belirtmişlerdir. 

Mustafa Yılmaz Kar
 

kaynaklar,The guardian, İndia times com, economictimes, the hindu com, moneycontrol


Çaysiad | Çay Sanayicisi İş Adamları Derneği | www.caysiad.org.tr © 2021 .