Anasayfa / HABERLER / ''YAŞ ÇAY BİZİM İŞİMİZ'' PROJESİ UYGULAMA TOPLANTISI OF HALK EĞİTİM MERKEZİNDE YAPILDI
''YAŞ ÇAY BİZİM İŞİMİZ'' PROJESİ UYGULAMA TOPLANTISI OF HALK EĞİTİM MERKEZİNDE YAPILDI
Paylaş :         Yazdır
Çaysiad | Çay Sanayicisi İş Adamları DerneğiÇaysiad ın organize ettiği, İŞKUR, GTHB Trabzon il Müdürlüğü, Of Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü, Çaykur Çay Fabrika Müdürleri ve Tarım kısım mudurleri ile mühendislerinin katıldığı ''Yaş Çay Bizim İşimiz'' projesi istişare toplantısı 18.12.2015 tarihinde Of halk Eğitim Merkezi toplantı salononda yapıldı.
Çaysiad Genel Sekreteri Mustafa Yılmaz Kar, Çay fabrikası yöneticilerine projenin geniş bir tanıtımını yaparak şu ana kadarki çalışmalar hakkında bilgi verdi. Yaş Çay bizim işimiz projesinin hedeflerini anlattı ve Bakanlıklar nezdinde yapılan çalışmaları özetledi..
Toplantıda söz alan Çaysiad Başkanı Erdal Saral ise çay sektöründe yabancı işçi çalıştırmanın sakıncaları üzerinde durdu, sonuçlarınin ne tür tahribatlara sebep olacağını vurguladı ve yaşanan olaylardan örnekler verdi. Projenin önemine dikket çeken Erdal Saral her ne olursa olsun başarmalıyız dedi..Sanayicilerin kalitesiz hammadenin baskısı altında olduğun belirterek, projenin piyasada çok şeyi değiştirebileceğini en önemlisinin de hammaddede kalite olacağini söyledi..
GTHB Trabzon İl Müdürü Cahit Gülbay ise Bakanlığın sektöre bakışını özetleyerek, çay işinin meslek haline getirilmesinin önemini vurguladı.Fındıkda ve çayda eğitimli işçilerin hammade kalitesini yükselteceğini söyleyerek projenin başarıya ulaştırılabilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını beyan etti..
İŞKUR Trabzon İl Müdürü Mustafa Sezgin ise proje kapsamında yeterli müracaatın henüz alınamadığını, bu yönde farklı çalışmaların yapılması gerektiğini söyleyerek yakın il İŞKUR müdürlükleri nezdinde girişimlerde bulunarak işçi bulunabilecek alanları belirleyeceklerini ifade etti... 
Toplantıda, ilçelerde Kaymakamlarımızın organize ettiği ve Muhtarlar ile din görevlilerinin katıldığı proje tanıtım toplantıları hakkında bilgi verilerek alınan sonuçları masaya yatırıldı.
Toplantıda söz alan Fabrika müdürleri ve yöneticileri ise projenin hamade kalitesini artırabileceğine ve arzu edilmeyen şekilde gelişen piyasada düzenleyici röl üstlenebileceğine inandıklarını söylediler.  Özellikle kilo ile çay toplanmasına tepki göstererek kaliteyi düşüren bu uygulamaya son verebilecek bir proje olması gerektiğini vurgu yaptılar.


Fotoğraflar :
Çaysiad | Çay Sanayicisi İş Adamları Derneği Çaysiad | Çay Sanayicisi İş Adamları Derneği Çaysiad | Çay Sanayicisi İş Adamları Derneği Çaysiad | Çay Sanayicisi İş Adamları Derneği Çaysiad | Çay Sanayicisi İş Adamları Derneği Çaysiad | Çay Sanayicisi İş Adamları Derneği Çaysiad | Çay Sanayicisi İş Adamları Derneği
Çaysiad | Çay Sanayicisi İş Adamları Derneği | www.caysiad.org.tr © 2020 .