Anasayfa / HABERLER / ''YAŞ ÇAY BİZİM İŞİMİZ'' PROJESİNDE EĞİTİMLER BAŞLIYOR
''YAŞ ÇAY BİZİM İŞİMİZ'' PROJESİNDE EĞİTİMLER BAŞLIYOR
Paylaş :         Yazdır
Çaysiad | Çay Sanayicisi İş Adamları DerneğiYerli İstihdamı teşvik etmek, çay sektörüne eğitimli işgücü kazandırmak, arazilerin birleştirilmesine katkı vermek amacı ile hazırlanan ‘’yaş çay bizim işimiz’’ projesinde eğitimlere nisan ayı içinde başlanması kararı alındı.

Bu amaçla Of halk eğitim merkezinde yapılan toplantıya, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Dunay, İşkur şube müdürü Zeynep Özkan,  Trabzon Gıda tarım ve hayvancılık il müdürlüğü şube müdürü Tamer Kazaz, Çaykur Karaca Çay Fabrikası Müdürü Bülent Reisoğlu ve Çaysiad Genel Sekreteri Mustafa Yılmaz Kar katıldılar.

250 kişilik kontenjan ile başlatılması öngörülen proje için yeterli katılım sağlanamamıştır. Trabzon  merkez ve ilçelerinde  84 kişinin müracaatı alınabilmiş, çay sezonu başlamadan eğitimlerinin tamamlanması kararlaştırılmıştır. İş başladıktan, sonuçları görüldükten sonra yeterli sayıya ulaşılabileceği beklenmektedir.

Çay sektöründe makineleşmenin sağlanması için eğitimlerde çay toplama makinelerinin de kullanılması düşünülmektedir. Bu amaçla üretilen makineler araştırılarak, ülkemiz koşullarına uygun olanların test edilmesi, sezona başlamadan tüm bu çalışmaların bitirilerek, sezona ‘’Yaş Çay Bizim İşimiz’’ projesi kapsamında sertifikalandırılan makineli işçilerle girilmesi hedeflenmektedir.

Örnek bir çalışma olan projenin 2016 yılı sonuçlarının görülmesi ve 2017 de özel sektör firmalarınca benimsenmesi ve sahiplenilmesi durumunda, sektörde kaynak yaratacak yeni bir yaklaşımın başlayacağına ve hammadde kalitesinde iyileşmenin olacağına inanılmaktadır.

Çaysiad


Fotoğraflar :
Çaysiad | Çay Sanayicisi İş Adamları Derneği Çaysiad | Çay Sanayicisi İş Adamları Derneği Çaysiad | Çay Sanayicisi İş Adamları Derneği Çaysiad | Çay Sanayicisi İş Adamları Derneği Çaysiad | Çay Sanayicisi İş Adamları Derneği
Çaysiad | Çay Sanayicisi İş Adamları Derneği | www.caysiad.org.tr © 2020 .