DÜNYADA ÇAY FİYATLARI Çaysiad | Çay Sanayicisi İş Adamları Derneği
Hindistan Kolkata : 1.61 USD/KG
Çin : 3.05 USD/KG
Mombasa : 2.58 USD/KG
Sri Lanka seylan çayı : 3.66 USD/KG
Türkiye : 3.85 USD/KG
MADEN İŞÇİLİĞİNDEN DOĞU LİNYİTLERİ İŞLETMESİ YÖNETİCİLİĞİNE
Okuyacağınız bu öykü yoklukta dik durmanın, başarı için mücadelede israr etmenin ne kadar önemli olduğunu gösteren özel bir hikayedir. İçinde bulunduğumuz zorlukları aşmak ve hayal ettiğimiz hedefe ulaşmak istiyorsak miras dışında konforlu bir yol bulamayız. Çünkü çok çalışmak, yılgınlığaDevamı..
TÜRK ÇAYI’NIN ALAMETİ FARİKALARI
Market raflarından bir paket çay satın aldığınızda hangi lezzeti tadacağınızı bilirsiniz. Seksen yıldır çay üretilen ülkemizde seksen yıllık tecrübeye sahip çay sektörümüz muhtemelen size bu güne kadar olumsuz anlamda hiç bir zaman hayal kırıklığı yaşatmamıştır. Satın aldığınız her paketDevamı..
TÜRK ÇAYI NEREYE GİDİYOR
1937 DE KURULMAYA BAŞLAYAN ÇAY BAHÇELERİMİZİN ÜRETİMİNİ ARTIRMAK ADINA YILLAR SONRA KİMYASAL GÜBRE KULLANIMI İLE TOPRAK YAPISINI BOZDUĞUMUZ GİBİ ÇAYIN ORGANİK OLMA ÖZELLİĞİNİ DE KAYBETTİK. 1984 YILINDAN SONRA ÇAYIN ÖZEL SEKTÖRE AÇILMASINI ÇAY KANUNU İLE DESTEKLEYEMEDİĞİMİZ İÇİN TİCARİDevamı..
TÜRK ÇAYI 1940 LI YILLARDAKİ KADAR DOĞAL.
DÜNYA ÇAY SEKTÖRÜNDE CİRO ARTIYOR Sağlık konusunda bilinçli tüketicilerin sayısındaki artış, farklı pazarlama teknikleri, insan sağlığına olumlu katkıları bilinen çayın daha fazla tüketilmesini teşvik etmektedir. Her iki unsurun birleşmesi ve çayın çeşitli sağlık yararlarının keşfedilmesiDevamı..
2018 YILINDA YAŞ ÇAY TOPLAMA MALİYETLERİ %15 ARTTI
Çay üreticisi 2018 yılı mayıs sezonu için yaş çay hasat çalışmalarına havaların sıcak gitmesi sebebiyle erken başlamıştır. Havaların erken ısınması filizlerin erken olgunlaşmasına sebep olduğu için hasat tarihi de erkene gelmiştir. Ramazan gelmeden birinci sezonu kapatmak isteyen müstahsil filizlerinDevamı..
ÇAY SEKTÖRÜ MÜSTAHSİL ANKETİ ( 2018 )
Türk çay sektörü 1940’lı yıllarda kendisi için yazılan misyonu başarı ile yerine getirmiş ve getirmeye devam etmektedir. Bu gün çay tiryakileri bu çalışmalar neticesinde damak tatlarına uygun kaliteli ve yerli çay içebilmektedirler.Son yıllarda dünyadaki gelişmeler, tüketicilerin organik ürünDevamı..
SRİ LANKA'DA ÇAY FİYATLARI UÇTU
Sri Lanka, Çin'in, Hindistan'ın ve Kenya'nın ardından dünyanın en büyük dördüncü çay üreticisidir. Bu sebeple Sri Lanka'nın toplam ihracatının yüzde 17'sini çay ihracatı teşkil etmektedir. Ülkedeki olumsuz hava koşulları üretimde düşüşe sebep olurken, üretim maliyetlerinde deDevamı..
Yaklaşık 250 yıla uzanan bir kurumsal mirasa sahip Hindistan,çay sektörü dünya pazarında iyi bir statü kazanmıştır. Ülke, dünyanın en büyük ikinci çay üreticisidir ve yılda 1 milyon ton çay tüketmektedir..2017 yılı Hindistan çay endüstrisi için en iyi yıllardan biri olmuştur.  HaftalıkDevamı..
Çin’de Çay üretimi kronik olarak kötüleşmesine rağmen, 2017 yılı çay sektörü için iyi bir yıl olmuştur. Dünya çapında artan tüketim, piyasaya sürülen birçok yeni ürün ve dünya çapında açılmakta olan yeni mağazalar bu sonucu sağlayan etkenlerden olmuştur. Çin, dünyada çay üretenDevamı..
ÇAY MÜSTAHSİLLERİNİN DERDİ BÜYÜK
Çay bölgesinde müstahsillerin derdi büyük. Dedelerinin diktiği, büyüttüğü ve onlardan miras kalan tapulu, tapusuz çay bahçeleri şaşırtıcı bir şekilde orman alanı ilan edilerek orman bakanlığına devredildi. Şimdi insanlar şaşırmış vaziyetteler. Çay bahçelerinin oluşturulmasında, çayDevamı..
BAŞKANIN YAZISI
YENİ ÇAY SEZONUNA GİRERKEN

Erdal SARAL

ÇAY TV/ MUSTAFA YILMAZ KAR/2019


MUSTAFA YILMAZ KAR RÖPORTAJI 2017
KAÇAK ÇAY KONUSUNDA TRT RADYO RÖPORTAJI
ERDAL SARAL - 12.03.2015

TRT RADYO RÖPORTAJI
MUSTAFA YILMAZ KAR - 14.03.2015
KÖŞE YAZILARI Çaysiad | Çay Sanayicisi İş Adamları Derneği
Kenan BİLGİN
ÇAY KÜLTÜRÜ NASIL YERLEŞTİRİLİYOR?
20 Mayıs 2015 Çarşamba
Servet Mete
TÜRK ÇAYI NEREYE GİDİYOR
28 Şubat 2020 Cuma
Fotoğraf Galerisi Çaysiad | Çay Sanayicisi İş Adamları Derneği
Döviz Çaysiad | Çay Sanayicisi İş Adamları Derneği
Üye Girişi Çaysiad | Çay Sanayicisi İş Adamları Derneği
Çaysiad | Çay Sanayicisi İş Adamları Derneği | www.caysiad.org.tr © 2021 .